Düz Mahalle, Belediye Tiyatro Karşısı
+90 (535) 607 41 99

Mesih İsa’dan Sonra

Elçilerin İşleri 1:1-11

Mezmur 24: 7-10 Kaldırın başınızı, ey kapılar! Açılın, ey eski kapılar! Yüce Kral girsin içeri! Kimdir bu Yüce Kral? O RAB’dir, güçlü ve yiğit, Savaşta yiğit olan RAB. Kaldırın başınızı, ey kapılar! Açılın, ey eski kapılar! Yüce Kral girsin içeri! Kimdir bu Yüce Kral? Her Şeye Egemen RAB’dir bu Yüce Kral! Bu haftaki vaazımıza başlamadan önce bu mezmurla başlamak istedim, Kimdi bu kral, kim içeriye davet ediliyor? Savaşta güçlü olan, hangi savaşta, Şeytanı alt edip onun başını ezmiş olan kral, senin kurtarıcın ve Rab’bin olan kral yani İsa Mesih, Rab artık Haç’ı geride bırakmış ve Tacı takmıştır 1.Petrus 3: 22 Göğe çıkmış olan Mesih Tanrı’nın sağındadır. Bütün melekler, yetkiler ve güçler O’na bağlı kılınmıştır. herşey artık onun yönetimindedir,

Rab İsa Mesih’in olağanüstü ve başka yaşayan hiçbir insan, hiçbir peygamber tarafından yaşanmamış bir hayat yaşamıştır, İsa’nın hayatının her anı insanlar için imkansız ve akıl almazdır, doğumu, yaşamı, ölümü, dirilişi ve bugün bakacağımız göğe yükselişi dahada farklıdır, O herşeyi tamamladı ve tekrar kendisine ait olanları almak için tekrar gelmeden önce göğe çıktı, bu şaşılası ve akıl ermez bir iştir, bazı insanlar diyebilirki “Ama bu neden olağan üstü olsunki, Hanok’ta göğe çıktı, İlyas’ta!!!” amin, evet onlarda göğe çıktı ama onlar ölmeden çıktı, İsa öldü, ölümü yendi ve o zaman göğe çıktı yani, o peygamberlerden üstündür, o herşeyin üzerindedir, İşte bizde bu kutsal hayatın doğumundan, öğretişler verip, mucizeler yapıp ve en son uğrumuza can verip dirilmesine kadar olan bölüme hafta hafta baktık, İncil’İn Luka bölümünü yazan Luka şöyle başlar Elç.1: 1-2 Ey Teofilos, İlk kitabımda* İsa’nın yapıp öğretmeye başladığı her şeyi, seçmiş olduğu elçilere Kutsal Ruh aracılığıyla buyruklar verip yukarı alındığı güne dek olanları yazmıştım. yani bugünden sonra bakacağımız bölüm Elçilerin işleri diye söylenen bir bölümdür, ve Aslında kaldığımız yerden devam edeceğimiz bir bölümdür,

Elçilerin İşleri 1: 3 İsa, ölüm acısını çektikten sonra birçok inandırıcı kanıtlarla elçilere dirilmiş olduğunu gösterdi. Kırk gün süreyle onlara görünerek Tanrı’nın Egemenliği* hakkında konuştu. Luka daha önce söylediği ve bizim Geçen haftaki vaaz konumuz olan bölümdede anlattığımız gibi “İsa dirildikten sonra öğrencileri ile 40 gün geçirmiş” ve şimdi ise son cümlelerini söyleyecektir, Böyle bir durumda olsanız siz ne yapardınız? kimlerle neler konuşurdunuz acaba? Eminim ben en sevdiklerimin yanında olmasını isterdim ve onların beni ne kadar çok sevdiklerini duymak isterdim ve bende onları çok sevdiğimi söylemek isterdim, Evet isa öğrencilerini, öğrencilerde İsa’yı seviyordu ama onlar bizim düşündüğümüz gibi şeyler konuşmadılar daha doğrusu İsa böyle konuşmadı, aksine bu son konuşmanın sonsuz hayat için bir ilk konuşma gibi olduğunu bize gösterdi. “Benim için üzülmeyin, kaygılanmayın ben ait olduğum yere Tanrı katına çıkıyorum, ama ben aranızda yokken size gerçeği öğretmesi, sizi güçlendirmesi için Ruhu’mu göndereceğim ve en önemlisi sizi geri almaya geleceğim,” Bu bir ayrılık değildi, onun için elveda konuşmaları yapılmadı orada, birbirine sarılıp ağlamadılar çünkü bu bir elveda değildi, Zaten o söylemişti geçen haftaki vaazımızda “İşte ben dünya’nın sonuna kadar birlikteyim” o gökte değil, o yerde’de değil o heryerde, o burada, o evinde, o işyerinde ve o heryerde.

Elçilerin İşleri 1:4-5 Kendileriyle birlikteyken onlara şu buyruğu vermişti: “Yeruşalim’den* ayrılmayın, Baba’nın verdiği ve benden duyduğunuz sözün gerçekleşmesini bekleyin. Şöyle ki, Yahya suyla vaftiz* etti, ama sizler birkaç güne kadar Kutsal Ruh’la vaftiz edileceksiniz.” “Kutsal ruh ile vaftiz olmak, Kutsal ruh ile dolmak”, Kutsal kitap’tan öğrenirizki Mesih İsa’dan önce Kutsal Ruh sürekli olarak ve tüm insanlara gelmedi, Mesih İsa varken zaten Kutsal ruh yine insanların üzerine inmediğini biliyoruz ama Mesih İsa göklere alındıktan sonra ona iman eden herkesin hemen Kutsal Ruh ile dolduğunu kutsal Kitap’tan öğreniriz, Efesliler 1: 13 Gerçeğin bildirisini, kurtuluşunuzun Müjdesi’ni duyup O’na iman ettiğinizde, siz de vaat edilen Kutsal Ruh’la O’nda mühürlendiniz. yani ona tam ve gerçekten iman eden herkes Kutsal Ruh’u almıştır, Kutsal Ruh üzerine gelmiştir, ancak henüz Mesih’İn öğrencileri Kutsal Ruhu almamışlardı onun için Mesih Bekleyin dedi, 
ve bu sözden 10 gün sonra gerçekten İsa’nın dediği gibi öğrencilerin üzerine kutsal ruh döküldü, ve öğrenciler güç aldıi cesaret aldı, Yanri Rab’bin verdiği vaad’in 2 si gerçekleşti “Kutsal Ruh geldi ve cesaret aldılar”

Ve öğrenciler bu sözü duydukları zaman normalde verilmesi gereken tepki şöyle olmalıydı.. “Rab Kutsal Ruh’u aldığımızı nasıl bilebiliriz?, Rab o Kutsal Ruh vaftzi hakkinda bize biraz daha anlatırmısın.!!!! Çünkü artık son kez yüz yüze soru sorma fırsatı var ve Mesih Ruhsal birşeyler söylüyor, ama onlar farklı bir soru sordu… Elçilerin İşleri 1: 6 Elçiler bir araya geldiklerinde İsa’ya şunu sordular: “Ya Rab, İsrail’e egemenliği şimdi mi geri vereceksin?” Rab ne kadar sabırlı değilmi, hamdolsun kızmadı, !!!aslında onlar haksızda değildi, Biliyorlardı İsa bir Kral idi, ama o bu dünya’nın değil, onun Krallığı gökseldi, en yüce kral’dı o, zaten onun amacı Halkını Roma işgalinden kurtmak için gelmiş olsa çoktan yapardı bunu, buna gücü vardı, Siz hatırlıyorsunuz Getsemani bahçesinde Askerler İsa’yı yakalamaya geldiğinde kendi öğrencilerine ne demişti,”İstesem şimdi 12 tümen melek ordusu gelir” zaten kendiside pilatus tarafından sorgulanırken bunu kabul etmiş ve söylemişti Yuhanna 18: 36 İsa, “Benim krallığım bu dünyadan değildir” diye karşılık verdi. Peki ya biz olsaydık neler sorar ve söylerdik, (Son gün, son an İsa yanınızda olsa gerçekten ne sorarsınız?) offf herşeyi bilen bir Tanrı olduğu için kesin soracak çok şeylerim olurdu, hem dünyasal düşüncelerle, Hem ruhsal düşüncelerle, Tanrım bu hastalıktan kurtulacakmıyım? Oğlum hangi üniversitede okuyacak? Ya ben kaç yaşında öleceğim? veya ne zaman evleneceğim? Peki birazda ruhsal şeyler sorayım, Cennet’te kimler olacak? Cennet nasıl bir yer olacak? sokaktamı uyuyacağız, yani evlerimiz olacakmı? Yine aynı ailemilemi olacağım? ne çok sorular sorardım, belki şimdi sizde içinizden birkaç soru hazırladınız… !!!! müjdeleme yaparken tanıştığım insanlardan Bu veya bunun gibi çok soru duyarım, “Mesih tekrar ne zaman gelecek, o bulutlarla beyaz bir atın üzerinde gelecek diyor, o şimdi cennet’de olduğu için ve at’la geleceğine göre o zaman cennette hayvanlar varmı? O gelirken bütün gözler onu görecek diyor, bu nasıl mümkün olabilir?? Cennet bu dünyanın yenilenmesi ilemi olacak yoksa farklı bir yermi?” v.s v.s v.s bize bunları açıkla bunları bilmek istiyoruz, !!! bu bazen bizlerinde sorduğu, merak ettiği şeyler, kesinlikle bu gibi şeyler hakkında düşünmek güzeldir, ama bakın İsa onların bu gibi sorularına nasıl cevap verdi. !!!

belki Huriler olmayacak ama yeri ve göğü yaratan Tanrı’nın bulunduğu bir cennet vereceğini söyledi,

Elçilerin İşleri 1:7-8 İsa onlara, “Baba’nın kendi yetkisiyle belirlemiş olduğu zamanları ve tarihleri bilmenize gerek yok” karşılığını verdi. “Ama Kutsal Ruh üzerinize inince güç alacaksınız. Ve Rab büyük bir sabırla onları cevapladı “Herşeyin sahibi, herşeyin egemeni Tanrı’nın kendisidir, o biliyor onun için siz bunları düşünmek bunlarla kafa yormak yerine siz “size verilen görevle ilgilenin”.!! görev neydi?? “Bekleyin, kutsal Ruh’u alın, o size güç verecek ve siz gidip müjdeyi duyurun yani benim takipcilerim olacaksınız, , Bizlerde bazen Tanrı’nın bildiği ve Tanrı’ya ait olan şeyler hakkında çok düşünürüz, “Rab’bim Cennet nasıl bir yer olacak? Rab’bim cennetten beyaz bir at ile gelecekmişsin, o zaman cennette hayvanlardamı olacak?” bu gibi sorular sorup dururuz oysa Mesih bu gibi sorulara bakın ne cevap verdi, Öğrenciler Rab’Bin vaad ettiği gibi sabırla bekledi, Kutsal Ruh üzerlerine indi ve cesaretle vaazlar verdi, Heryerde, tüm dünyada, !!! bizlerde Kutsal Ruhu aldık, cesaret verdi ama müjde duyurma konusunda nasılız? Tanrı bize 2.Ti.1: 7 Çünkü Tanrı bize korkaklık ruhu değil, güç, sevgi ve özdenetim ruhu vermiştir. biz korkuyorsak, müjdeyi duyurmuyorsak biz ruhu aldıkmı?

Elçilerin İşleri 1: 8 Yeruşalim’de, bütün Yahudiye ve Samiriye’de ve dünyanın dört bucağında benim tanıklarım olacaksınız.” Sizin göreviniz gidip müjdeyi duyurmak, Sizden istediğim ve beklediğim bu, ben gelene kadar, gelip sizi alana kadar bunu bekliyorum sizden!!!!, Hatta müjdeyi nerede duyuracaklarınıda açıkladı, (Yeruşalimd’de, Yahudiye’de, Samirye’de ve tüm dünyada) ya biz nerede duyuracağız..!!!!! !!! Bu vaazı hazırlayana kadar bu şehirler hakkında pek düşünmemiştim açıkcası, odamda bu vaazı düşünürken neden bu 3 şehir diye düşündüm Neden bu 3 şehir ismi? sadece Mesih’in tesadüfen aklına gelen 3 şehir olduğu içinmi? kesinlikle hayır, Mesih bu şehirleri bugün bizlere bir ders olması için söyledi, Bakın bu şehirlerin biraz özellik ve konumlarına bakalım.

Yeruşalim’de = İsa’nın nefret edildiği şehir, bir hafta önce övgüler söylenip bir hafta sonra çarmıha ger diye bağıran halkların şehiri, Yargılanıp, kırbaçlanıp, çarmıha gerildiği şehir ve Mesih öğrencilerine diyorki gidin orada müjdeyi duyurun, Tanrı’m bu biraz delilik gibi değilmi?, evet kesinlikle onlar Tanrı’yı bilmeseler, Tanrı’yı tanımasalarda siz onlara müjdeyi duyuracaksınız, Bugun ne demek istiyor tanrı?? Hristiyan olmayan, Mesih ölmemiştir, Mesih çarmıha gerilmemiştir, Mesih Tanrı değildir diyen tüm insanlara bu müjdeyi anlatacaksınız dedi…..

Yahudiye’de = Kendi halkından olanlar arasında, Yani israilliler, yani Kendi eşi, dostu yakınları, yani sanki yine bize söylüyor, Orhan anne babanı ara ve onlara birkez daha anlat, Sizde sevdiklerinize deyinki, Mesih sizin için öldü ve dirildi ona iman et kurtulacaksın deyin, Mesih Ne dedi!! Kutsal ruhu alacaksınız, cesaretlenece ve tanıklarım olacaksınız, siz kutsal ruhu alıp cesaret buldunuzmu? amin.. o zaman deyin herkese
Samiryede = İsarail’lilerin nefret ettiği halkın arasında müjde duyurulacak, Yani sadece Tanrı’yı bilmeyenler değil, Yani sadece akrabaların değil, Seni sevmeyenlere bile müjdeyi duyuracaksın diyor, herkese bu müjdeyi duyur diyor, ve en sonunda isa demek istediğini özetliyor “Bütün dünyada tanıklarım olacaksınız” yani bütün dünyada müjdeyi duyurun diyor…..

Elçilerin İşleri 1: 9-11 İsa bunları söyledikten sonra, onların gözleri önünde yukarı alındı. Bir bulut O’nu alıp gözlerinin önünden uzaklaştırdı. İsa giderken onlar gözlerini göğe dikmiş bakıyorlardı. “Ey Celileliler, neden göğe bakıp duruyorsunuz?” diye sordular. “Aranızdan göğe alınan İsa, göğe çıktığını nasıl gördünüzse, aynı şekilde geri gelecektir.” 
Beşik benzetmesi, Genç bir anne baba gece yarısı henüz yürümeye başlayan çocuklarının odasından ses gelince hemen odaya gitti, ışığı açıp baktıklarında küçük çocukları ellerini açmış ve beşiğin üzerinde yürüyordu, anne şaşkınlık içinde babaya baktı baba ise anneye dönüp “ne adar tuhaf 200 liraya aldığımız bu beşik nasıl bizim çocuğu üzerinde taşır” diye söylendi, yani oğlunun o kadar küçük yaşta imkansız bir şey yaptığını görüp heyecan duyacağına farklı şeyler düşündü, bugün birçok insan’da böyle yapar, Mesih’i Tanrı yanına almıştır, amin almıştır ama o zaman Mesih hakkında daha araştırıp ona iman etmek zorunda değilmisin?, malesef onlar bulutlara bakıp durdular, Bu olağanüstü durum gibi Mesih’in göğe yükselişinede öğrenciler öyle bakıyordu oysa onların bir görevi vardı, 
Tanrı melekler aracılığı ile halkına haber gönderdi, Ey halkım ne yapıyorsunuz siz orada? Mesih nasıl böyle aranızdan ayrıldı ise o tekrar gelecektir, ama sizin yapmanız gereken bir iş yokmu? Mesih size bir görev vermedimi? Gidip yeruşalim’de, Yahudiye’de, Samirye’de müjdeyi duyurmanız gerekmezmi? Kiliseden çıkınca, İlkadım’da, Canik’te müjdeyi duyurmanız gerekmezmi?

Aslında onların göğe bakmasına çok şaşırmıyorum emin olun bende ve sizde bakardınız, çünkü karşınızda olağan üstü bir durum var, düşünün bir kez mahallenizde bir insan ölse onun mezara koysanız ama adamı tekrar aniden evin içinde görseniz (Korkudan ölmediğinizi farz edelim 🙂 🙂 ), ve o adamla piknikte sohbet ederken birden havaya yükseldiğini görseniz ne yaparsınız? tabiki kafanızı kaldırır o adam kaybolana kadar peşinden bakarsınız, ama bu olayı hemen herkese anlatırdınız, gazeteler çağırır onlara bildirirsiniz, kuşaklar boyunca anlatılsın diye tüm akrabalarınıza, komşularınıza anlatırsınız, Peki aynı olay Mesih yaptı hatta daha fazlasını neden bunu başkalarına anlatmıyoruz?

Elçilerin İşleri 1:10b Tam o sırada, beyaz giysiler içinde iki adam yanlarında belirdi. Elç.1: 11 “Ey Celileliler, neden göğe bakıp duruyorsunuz?” diye sordular. “Aranızdan göğe alınan İsa, göğe çıktığını nasıl gördünüzse, aynı şekilde geri gelecektir.”

Tanrı’nın bizden istediği onun hakkında ve onun işleriyle ilgili tabiki herşeyi öğrenmek, bilmek ve başkalarına öğretmektir, ama Tanrı’nın esas istediği şey onun işlerini hayatımızda uygulamaktır, yapmam gereken görevleri yapmam gerekli, Gözümüzü gökyüzüne bulutlara bakıp”acaba bu bulutun üzerindemi geliyor” “acaba şu bulutun üzerindemi gelyor”, gelirken büyük sesler çıkaracakmı? diye düşünmek yerine,”Rab geldiğinde ona sunacak güzel meyvelerim nelerdir” diye düşünmek gerekmezmi?

Rab tüm vaad ettikleri yerine geldi, Kutsal Ruh’u vaftizi olacaksınız dedi, yaklaşık bu olaydan 10 gün sonra ruh üzerlerine boşaldı, Güç alacaksınız dedi Mesihi korktuğu için 3 kez inkar eden petrus şimdi binlerce insanın önünde çıkıp müjdeyi duyurmaya başladı

Va.1: 7 İşte bulutlarla geliyor!Her göz O’nu görecek,O’nun bedenini deşmiş olanlar bile.O’nun için dövünecek yeryüzünün bütün halkları.Evet, böyle olacak! Amin.

Ve son bir ayet okuyarak bitirlerim.. 1.Selanikliler 4: 13-18 Kardeşler, umudu olmayan öbür insanlar gibi kederlenmemeniz için, gözlerini yaşama kapamış olanlar konusunda bilgisiz kalmanızı istemiyoruz. İsa’nın ölüp dirildiğine inanıyoruz. Aynı şekilde Tanrı, İsa’ya bağlı olarak gözlerini yaşama kapamış olanları da O’nunla birlikte geri getirecektir. Rab’bin sözüne dayanarak size diyoruz ki, biz yaşamakta olanlar, Rab’bin gelişinde hayatta olanlar, gözlerini yaşama kapayanların önüne asla geçmeyeceğiz. Rab’bin kendisi, bir emir çağrısıyla, başmeleğin seslenmesiyle, Tanrı’nın borazanıyla gökten inecek. Önce Mesih’e ait ölüler dirilecek. Sonra biz yaşamakta olanlar, hayatta olanlar, onlarla birlikte Rab’bi havada karşılamak üzere bulutlar içinde alınıp götürüleceğiz. Böylece sonsuza dek Rab’le birlikte olacağız. İşte birbirinizi bu sözlerle teselli edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir